levnadskostnader i USA

levnadskostnaderna i USA varierar beroende på vilken region i USA du bor i och om du bor i en stads -, landsbygds-eller förortsområde. Många av de siffror som vi kommer att utforska i den här artikeln är baserade på medelvärden i hela USA, och du kanske märker drastiska skillnader i vissa fall. Till exempel kommer Midwest-regionen i USA (Ohio, Indiana, Illinois, etc) att ha lägre värden än de som delas i den här artikeln; medan New Englands siffror kommer att vara mycket högre. Universitetet som du deltar kan hjälpa dig att bestämma hur mycket pengar du behöver budgetera per år för dina levnadskostnader. Alla siffror i denna artikel är i amerikanska dollar (USD).

bostäder och verktyg

en av de platser som du kommer att se mycket variation i USA är i bostäder och boende. Den genomsnittliga lägenheten i USA kan köra allt från $500 (en bäddsrum lägenheter i mer landsbygdsområden) till $1500 (3 sovrum i stadsområden).

detta pris kan också variera beroende på vilka verktyg som ingår i din hyra. Många hyresgäster i college städer kommer att innehålla några verktyg i den månatliga hyran, men det är inte alltid fallet. Konsultera ditt kontrakt för att avgöra vad som ingår i din hyra. Här är några av de vanligaste värdena du ser för olika verktyg:

  • elektriska: $50 till $100 per månad, beroende på storleken på din lägenhet och om det finns energieffektiva apparater och lampor som används. Om din uppvärmning är elektrisk kan det göra dina kostnader upp till $150 per månad.
  • Gas: inte i alla lägenheter. Om den används för matlagning kommer den bara att gå från $10 till $15 per månad, beroende på hur mycket du lagar mat. Om den används för uppvärmning kan den springa upp till $50-$100/månad.
  • Internet: genomsnitt $45 – $50 per månad.
  • Mobiltjänst: de flesta tjänster i genomsnitt $50 per månad, om du inte inkluderar en dataplan, som kan driva den till uppemot $100 per månad.
  • vatten, avlopp och skräp. Många gånger ingår detta i hyran eftersom din hyresvärd kommer att täcka den för hela lägenhetsbyggnaden. Om du måste betala kommer de flesta kommuner dock att fakturera dig varje kvartal (3 månader) och det kostar ungefär $50-$75 varje kvartal, beroende på vilken region du bor i.

när du bor i USA kommer du sannolikt att budgetera ungefär $1000 – $1500 per månad för bostäder och verktyg.

andra kostnader

här är några andra kostnader som kan komma upp under din tid i USA. Dessa siffror är bara för att hjälpa dig att bestämma hur mycket du kan spendera

  • matvaror för en person, i en vecka, kan springa mellan $20 och $40, beroende på vad du diet består av. En gallon mjölk kostar ungefär $ 3,50, en brödbröd är ca $2,50, ris är ca $1 per pund och ägg är ca $2,00 per dussin. Färskvaror kostar ganska mycket och kommer att fluktuera beroende på vilka frukter och grönsaker som är i säsong.
  • gas kostar ungefär $3.50 per gallon. Om du har turen att vara i ett område som har kollektivtrafik kan du få ett månadskort för cirka $50-$60 (vissa områden har rabatter för studenter).
  • kläder är relativt dyra om du inte går till ett stort kedjevaruhus (Wal-Mart, etc). Ett par jeans kan kosta dig runt $ 40.

om du letar efter mer information om levnadskostnaderna i USA, ta en titt på Numbeo-priserna för olika artiklar; dessa siffror är baserade på användarinmatning från dem som bor och/eller besöker USA. Du kan också ta en titt på Hitta Data, som också gör samma typ av användarbaserade ingångsvärden. United States Census Bureau lägger ut relevant information om levnadskostnaderna i olika delar av USA.

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras.